Technologické centrum Praha

Podíl widening zemí v rámcových programech roste, ale...

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 05.12.2024 Typ publikace: Články v externích časopisech

Podíl widening zemí v rámcových programech roste, ale...

Podíl widening zemí v rámcových programech roste, ale...

Články ke stažení:

V souvislosti s přípravou nového rámcového programu se objevuje řada zpráv o zapojení widening zemí do rámcového programu. Odcházející komisařka EU pro výzkum a inovace Iliana Ivanova uvedla v dopise adresovaném 15 členským státům EU, které požadují, aby program Widening pokračoval v 10. rámcovém programu, velmi příznivé informace o zlepšujícím se zapojení a úspěšnosti widening zemí do rámcového programu.

Dopis si můžete přečíst v článku Boost National R&D Spending, Ivanova Tells widening Countries portálu Science Business, v němž naleznete na dopis odkaz. Tyto informace mají své kořeny v analýze, kterou EK komise vydala pod názvem „A retrospective on the first three years of Horizon Europe (2021-2023): monitoring and evaluation report“ na podzim tohoto roku. Níže uvedená analýza, kterou jsem zpracoval „na poptávku“ v souvislosti s některými dotazy zástupců odborné veřejnosti, si dovoluje na uvedenou studii navázat a rozšířit pohled na některé aspekty účasti widening zemí v rámcovém programu (RP).

Widening země – heterogenní skupina evropských států

Při interpretaci souhrnných statistik, které se týkají widening zemí (publikovány např. zde), by mělo být vždy jasné, že se nejedná z hlediska inovační výkonnosti a samotné účasti v RP o jednolitou – homogenní skupinu zemí. Naopak mezi widening zeměmi najdeme značné rozdíly, jak v jejich inovační výkonnosti, tak i v míře jejich zapojení do RP. Z pohledu souhrnného inovačního indexu dle EIS 2024 najdeme mezi widening zeměmi silné inovátory (strong innovators) – Kypr a Estonsko, střední inovátory (moderate innovators) – Slovinsko, ČR, Malta, Portugalsko, Litva, Řecko a Maďarsko. Další země jsou klasifikovány jako začínající inovátoři (emerging innovators), např. Chorvatsko, Slovensko, Srbsko, Polsko, Lotyšsko, Turecko… Další většinou k programu Horizont Evropa asociované země nebo třetí země nejsou v EIS 2024 hodnoceny – např. Arménie, Gruzie a další… Blíže tabulka 1.

 

Celý článek s tabulkami a grafy je na portálu VědaVýzkum.cz.