Technologické centrum Praha

TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 05.06.2024 Typ publikace: TC Praha na Vědavýzkum.cz

TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky

TC Praha v květnu: Analýza dopadů AI, infrastruktury ELI ERIC a další novinky

Články ke stažení:

 

V květnových novinkách z Technologického centra Praha vám představíme dvě nové analýzy, jednu z oblasti AI a druhou o socioekonomických dopadech velké evropské výzkumné infrastruktury. Dozvíte se také, jaké mohou být nové technologie v zemědělství a mnoho dalšího z činnosti našich týmů. 

Dokončili jsme analýzu dopadů generativní umělé inteligence na zaměstnání v Česku

Generativní uměla inteligence (AI) dosáhla úrovně, kdy je v řadě oblastí schopna generovat výstupy srovnatelné s lidskou tvorbou. Jelikož se překotný vývoj AI vyznačuje i nedostatkem spolehlivých dat o konkrétních dopadech, TC Praha analyzovalo vliv AI na pracovní trh a následně připravilo analytický model posuzující současný a očekávaný vliv generativní AI na jednotlivé profese. Z modelu například vyplývá, že do pěti let bude možné technologiemi nahradit více než 70 % potřebných kognitivních dovedností na pozicích pracovníků ve službách a prodeji nebo všeobecných administrativních pracovníků a zaměstnanců na přepážkách. Analýza byla vydána jako Policy Brief. Analytický model najdete na této adrese.

Posuzovali jsme socioekonomické dopady infrastruktury ELI ERIC

ELI ERIC je významné konsorcium evropské výzkumné infrastruktury se sídlem v Česku a TC Praha pilotně posuzovalo přínosy infrastruktury ELI ERIC pro rozvoj vědy, technologií, inovací, lidských kapacit a potenciálu, ekonomiky a společnosti. Studie socioekonomických dopadů ELI ERIC naznačuje, že tato infrastruktura významně přispívá k vědeckému pokroku v různých oblastech a napomáhá řešení reálných společenských výzev v odvětvích, jako je energetika, zdravotnictví a technologie pro udržitelnost životního prostředí.

Více se dočtete na webu STRAST zde

 

Celý seznam aktivit naleznete zde.