Technologické centrum Praha

Space Systems Czech opustila úspěšně program BusinessRunway Technologického centra AV ČR

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 29.01.2020

Space Systems Czech opustila úspěšně program BusinessRunway Technologického centra AV ČR

Soubory:

Softwarová firma Space Systems Czech, která vstoupila do akceleračního programu Technologického centra AV ČR před čtyřmi lety, nyní přetrhla „pupeční šňůru“ a díky svému úspěšnému růstu jak v počtu zaměstnanců, tak v obratu opustila inkubační program, ve kterém dosud rostla.

Firma Space Systems Czech, sesterská firma Space Systems Finland , která se zabývá vývojem a servisem SW řešení pro bezpečné kritické provozy v řadě průmyslových odvětví jako např. vesmírné aplikace, zdravotnictví či kritické strojní provozy, začínala před čtyřmi lety pracovat v jedné osobě a hledala místo pro svůj rozvoj. V té době zakládalo Technologické centrum AV ČR (TC) akcelerační/ inkubační program BusinessRunway jako pokračování svých četných aktivit v oblasti podpory začínajících inovativních firem na území hl. města Prahy. Space Systems Czech (SSC) se stala první start-up firmou, která začala využívat četné služby akceleračního programu, jehož páteří jsou prostory a sdílené služby (vybavené kanceláře se sdíleným zázemím a IT infrastrukturou, zásobování kancelářskými potřebami, prostory konferenčního centra apod.) a zejména podnikatelské a odborné poradenství.

„Akcelerační program BusinessRunway Technologického centra AV ČR nám během čtyř let umožnil vyrůst z nuly na patnáct zaměstnanců a na roční obrat téměř 900.000,- EUR. Na programu zejména oceňuji, že firma mohla využívat dobře připravené zázemí
a díky tomu začít fungovat během několika dnů. Největším přínosem pro nás byla možnost sídlit v pražské budově TC a těžit ze znalosti zkušeného týmu. Množství pořádaných odborných seminářů, kterých jsme se měli možnost účastnit, umožňovalo neustálý rozvoj zaměstnanců a potkávání důležitých kontaktů.“ Říká k účasti v programu Daniel Štefl, spoluzakladatel a ředitel SSC. „Nebyl pro nás problém získat přehled o dotačních a grantových podporách z oblasti kosmických aktivit a informace o soutěžích pro technologické firmy. Účastnili jsme se na devadesáti akcích TC, ze všech bych mohl jmenovat např. odborné každoroční konference z našeho oboru Gate2Space, odborné semináře na podporu rozvoje začínajících firem pod projektem Scale Czech SMEs, účastnili jsme se akcí pro spolupráci s ESA (European Space Agency), seděli jsme u Kulatého stolu se zakladatelem Deep Space Industries Rickem Tumlinsonem (2016), prezentovali jsme se na akci Škoda Meets Space a měli jsme přístup do databáze poptávek z mezinárodní sítě Enterprise Europe Network, jehož je TC koordinátorem v České republice,“ dodává Daniel Štefl.

„V rámci našeho akceleračního programu BusinessRunway čerpala firma bezplatnou účast na 90 akcích s odborným nebo obchodním programem, celkem dvanáctkrát byla její činnost medializována a zprostředkovali jsme celkem 37 obchodních kontaktů. Přímý finanční impakt naší podpory pro firmu byl 64 100,- EUR,“ upřesňuje Pavel Habarta, který v TC akcelerační program vedl.

„Od samého počátku vzniku Technologického centra AV ČR před 25 lety byla myšlenka podporovat malé vznikající firmy, dnes nazývané start-upy, a současně napomáhat přenosu nových technologií z výzkumu do komerční sféry. Jsme proto velmi rádi, když dnes můžeme popsat úspěšnou historii jedné z takto podpořených firem, které se po čtyřech letech růstu od jednoho zakladatele rozrostla do takové velikosti a výborné prosperující kondice, že může směle opustiti náš inkubační program“, oceňuje firmu SSC ředitel TC Karel Klusáček.

V posledních měsících prošla firma Space Systems Czech stejně jako její sesterská firma Space Systems Finland fúzí s významnou finskou průmyslovou skupinou RD Velho. RD Velho je respektovaným evropským hráčem v oblasti designu produktů a zakázkového vývoje software. Spojením vzniká firma o 400 zaměstnancích a ročním obratu atakujícím miliardu Kč. V průběhu února bude celá fúze úspěšně zakončena a skupina se přejmenuje, tak aby název více vyjadřoval lidskost – jednu z hlavních hodnot celé skupiny – a odvahu řešit komplexní technické problémy se zásadním dopadem na společnost. „Ostatně odvaha TC přijmout do akceleračního programu softwarového inženýra snícího o asteroidech, který se rozhodl opustit bezpečí Evropské vesmírné agentury a vydat na nejistou cestu, stála u zrodu současného úspěchu,“ shrnuje Daniel Štefl.

Další firmou v akcelerátoru TC je společnost Stratosyst - mladý český technologický start-up v rychle se rozvíjejícím segmentu pseudosatelitů (tzv. Near Space and High-Altitude - HAPS), který se bude snažit uspět na novém stratosférickém trhu s velkým
a různorodým potenciálem.

Tisková zpráva je ke stažení v příloze níže.

Gate2Space_2016

Skoda Meets Space_2017

Skoda Meets Space_2017_02