Novinky v oblasti synergií Horizontu Evropa s fondy kohezní politiky a národními programy

26.06.2025

Novinky v oblasti synergií Horizontu Evropa s fondy kohezní politiky a národními programy

Téma synergií je stále aktivně diskutovanou problematikou. V minulosti TC Praha organizovalo pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technologické agentury ČR a České asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu tři setkání českých stakeholderů a Evropské komise s názvem „Synergies Open“. V letošním roce se setkání nekonalo, nicméně vám přinášíme alespoň souhrn aktuálních novinek, které se odehrály v oblasti synergií Horizontu Evropa s fondy kohezní politiky a národními programy v oblasti výzkumu a inovací.

Evropská úroveň

  • Expertní skupina ERA Fora RIMA ( Research & Innovation and Cohesion Managing Authorities Network ) zveřejnila svůj report  a doporučení týkající se synergií  Report on European Synergies of Funds’. Doporučení se týkají jak současného, tak budoucího programového období.
  • Evropský parlament, výbor ITRE, si nechal zpracovat studii týkající se synergií, která z části čerpala i z reportu RIMA. Studie nese název "Exploring synergies between Horizon Europe and the EU Cohesion Policy".
  • Rada Evropské rady pro inovace (EIC Board) ve svém stanovisku z května 2025 podpořila aktivní využívání synergií pro rozvoj deep tech inovací. Zvláštní důraz klade na mechanismy transferu prostředků, nástroj EIC Plug-in a uplatnění Seal of Excellence.
  • Ve výzvě MSCA 2025 bylo představeno nové schéma „Choose Europe“, které počítá s kofinancováním ze strany příjemce nebo z jiných zdrojů. Projekty s hodnocením nad 85 % získají Seal of Excellence.
  • Chorvatsko spustilo jako první členský stát EU národní schéma na podporu projektů ERC Proof of Concept, které obdržely Seal of Excellence. Tento přístup umožňuje financovat špičkové projekty, které se nedostaly na řadu v rozpočtu ERC.
  • Evroposká výzkumná rady (ERC) využila transfer prostředků z fondů ERDF. Příkladem je Litva, která tímto způsobem financovala jeden projekt ERC, což potvrzuje možnost propojení excelence a koheze i v oblasti špičkového výzkumu.
  • Společná  pozice Widening zemí byla poslána komisařce pro výzkum (září 2024) ohledně zachování Widening opatření v příštím rámcovém programu (FP 10).  V odpovědi na toto společné prohlášení zaslala komisařka Zaharieva dopis (říjen 2024), ve kterém hovoří o posílení Widening části v Horizontu Evropa oproti Horizontu 2020, ale i o potřebě posílení synergií a dalšího zjednodušení rámcového programu.
  • V průběhu 1. pololetí 2025 byl za PL PRES projednán návrh doporučení o politické agendě ERA na roky 2025–2027. Dokument byl schválen Radou COMPET 23. 5. 2025. Tento dokument obsahuje několik odkazů na synergie (synergie s dalšími politikami EU, synergie mezi EU a národním financováním, atd), včetně požadavku na pokračování práce RIMA.
  • Dne 30. 4. zveřejnila EK střednědobé hodnocení programu Horizont Evropa
    • V kapitole 5 „Lessons learned“ se hodnocení vyjadřuje mj. k synergiím, a to:“ In relation to dissemination, exploitation and deployment, stronger synergies were also recognised as an important mechanism in the ex post evaluation of Horizon 2020. Despite specific efforts to create synergies and guide beneficiaries among the different EU programmes, this report indicates that the funding landscape is too complex. Member States could consider voluntary reporting on their funding of proposals that have been awarded a Seal of Excellence“.
    • Ve střednědobém hodnocení je ANNEX 6 věnován synergiím.
  • V souvislosti s přípravou střednědobého hodnocení byla zpracována zpráva Horizon Europe internal and external coherence (Synergies)

Národní úroveň

  • Ministerstvo školství zveřejnilo českou pozice k dalšímu rámcovému programu pro výzkum (FP10), včetně důrazu na synergie – český poziční dokument byl zaslán EK v prosinci 2024.
  • TA ČR i nadále pokračuje s realizací synergií.
    • V oblasti evropských partnerství se zapojí do dvou nových připravovaných spolu s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem zemědělství.
    • Pokračuje také vyhlašování veřejných soutěží na projekty Komercializace +, které následně mohou projít výběrem pro plug in do EIC Akcelerátoru. TA ČR již poslala přes plug in čtyři projekty a další o plug in vyjádřily zájem.
    • V neposlední řadě TA ČR vyhlásila výzvu pro dva projekty, které obdržely Seal of Excellence EIC Akcelerátoru v podzimní uzávěrce 2024. Lhůta pro podání projektů skončila 30.5.2025.
  • Technologické centrum Praha zveřejnilo aktuální přehled projektů Horizontu Evropa s oceněním Seal of Excellence a českou účastí. K říjnu 2024 bylo identifikováno 113 takových projektů.
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu iniciovalo vznik Řídicího a koordinačního výboru Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP). Jsou v něm zástupci ministerstev a agentur, zodpovědných za programy pokryté iniciativou STEP.
  • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy úspěšně pokračuje vimplementaci synergií zoperačního programu Jan Ámos Komenský (OP JAK). Konkrétně jde o:
  • Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo (MMR) 8. ledna 2025 vládě Zprávu o využívání přímo řízených programů v ČR. Materiál monitoruje stav implementace přímo řízených programů a analyzuje případné bariéry k implementaci přímo řízených programů.  Zajímavá statistika k čerpání unijních programů za subjekty z ČR je k dispozici ZDE
  • MMR aktivně podporuje sdílení dobré praxe napříč národními kontaktními místy pro přímo řízené programy, a to skrze Pracovní skupinu pro přímo řízené programy, jejíž poslední jednání se uskutečnilo 27. ledna 2025. Jednání se neslo v duchu očekávání a příprav na zveřejnění nadcházejícího Víceletého finančního rámce po r. 2027. MMR představilo priority EK v politice soudržnosti na období 2024-2029 (posílení obrany a bezpečnosti, zvýšení konkurenceschopnosti či udržitelná kvalita života) a uvedlo, jaké jsou očekáváné změny (např. snížení alokace pro členské státy, výsledkově orientovaný přístup). Na tyto skutečnosti je třeba reagovat a již nyní se na ně připravit. MMR mj. reaguje zpracováním Strategického rámce politiky soudržnosti 2028+, který diskutuje prioritizaci problematických oblastí včetně návrhů jejich řešení. Národní kontaktní místa rovněž dostala možnost vyměnit informace ohledně budoucnosti programů v jejich gesci.  

Na materiálu spolupracovala neformální pracovní skupina složená ze zástupců MUNI, TA ČR, MŠMT, MMR a TC Praha. Děkujeme všem členům skupiny za odborný přínos a otevřenou výměnu názorů.