Vedoucí projektových oddělení, NCP, MŠMT, CZELO a SZ ČR při EU diskutovali o novinkách HE i interních kontrolách
26.06.2025

V červnu proběhlo v TC Praha pravidelné setkání pracovní skupiny NINET, která sdružuje vedoucí projektových oddělení výzkumných institucí a národní kontaktní pracovníky (NCP). Setkání se tradičně účastní také zástupci MŠMT, CZELO a Stálého zastoupení ČR při EU.
Strategické novinky a připravované pracovní programy
První den byl věnován novinkám v programu Horizont Evropa a jeho budoucímu směřování. Diskutovalo se o plánovaných změnách ve výzvách 2026–2027, větším využívání lump sum financování, nových schématech MSCA a ERC i pilotních výzvách ve stylu ARPA. Zazněly závěry střednědobého hodnocení a účastníci byli vyzváni k využití podpůrných nástrojů, jako je pre-screening návrhů (zbývá 25) či projekt widerAdvance Facility (výzva otevřená do 31. 7. 2025). Upozorněni byli také na zahájení prvních kontrol plnění požadavků na GEP. Další části programu se věnovaly aktuálním debatám o FP10, politické agendě ERA 2025–2027 a možnostem pro české instituce v Bruselu. Závěr dne patřil informacím o plánovaných akcích, konzultacích a odborných stážích.
Interní kontroly a audity: sdílení zkušeností a doporučení
Druhý den setkání byl zaměřen na výměnu zkušeností s nastavením interních kontrol a auditních mechanismů v oblasti projektů Horizont Evropa. Diskuse přinesla řadu konkrétních závěrů a doporučení:
- Je důležité nastavit na každé instituci jasné procesy a zajistit centralizaci.
- Pro efektivnost procesů je vhodná digitalizace a elektronické workflow.
- Důležité je vhodné nastavení rolí a schvalovacích procesů (příkazce a správce), ideální „co nejblíže k projektu“, projektoví manažeři a manažerky by ideálně měli být součástí tohoto procesu.
- Důležitá je komunikace s klíčovými lidmi i napříč odděleními (projektové, ekonomická, personální, právní apod.), jako vhodná se ukazují pravidelná setkávání.
- Kontrola implementace projektů a jejich nákladů je velmi potřebná – dle možností instituce může být zajištěna interními auditory, velice efektivní je ale také realizace externími specializovanými auditorskými firmami; probíhat by měly dle promyšleného harmonogramu (nikoliv pouze v případě problémů).
- Interní auditor by měl mít také významnou metodickou a podpůrnou roli.
- Kontrola podání projektu musí být pevně nastavena a vymáhána, aby se předešlo „neautorizovaným“ podáním.
Setkání potvrdilo význam sdílení dobré praxe mezi institucemi a pokračující spolupráce napříč aktéry systému výzkumné podpory v ČR.
TC Praha se těší na další spolupráci a setkání v prosinci 2025.
Zaujímáte pozici vedoucího projektového oddělení/agendy Horizont Evropa? Máte zájem připojit se k těmto setkáváním, která se budou konat v Praze dvakrát do roka? Napište na chvojkova@tc.cz.