Smutné oznámení
12.07.2024
S velkým zármutkem jsme přijali zprávu, že nás dne 10. července 2024 navždy opustil náš kolega Tomáš Ratinger.
Tomáš byl výzkumným pracovníkem oddělení strategických studií Technologického centra Praha. Před příchodem do TC působil v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, kde byl vedoucím odboru zemědělského trhu a zástupcem vedoucího úseku pro vědu a výzkum. Mezi lety 2005 a 2009 byl vedoucím skupiny zemědělského a venkovského rozvoje (SUSTAG) v odboru pro zemědělství a biologické vědy (Agrilife) Institutu pro progresivní technologické studie Společného výzkumného centra Evropské komise (IPTS/JRC) v Seville. Jeho hlavním úkolem bylo zasadit zemědělský a venkovský socioekonomický výzkum do výzkumného programu IPTS/JRC a komunikovat potřeby a výsledky s Evropskou komisí. V období 1993 až 2005 pracoval ve Výzkumném ústavu zemědělské ekonomiky, kde nejprve zastával funkci vedoucího odboru ekonomického a strukturálního rozvoje zemědělství a poté vedoucího odboru rozvoje zemědělství a venkova.
Absolvoval Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde také získal v r. 1996 doktorát v ekonometrii. Zemědělským ekonomickým výzkumem se zabýval od roku 1986. Jeho hlavním oborem byly kvantitativní ekonomické metody (ekonometrické a optimalizační modely). V letech 1991 až 1992 si doplnil ekonomické vzdělání na Wye College, University of London. V souvislosti s analýzou dopadů vlastnické transformace v zemědělství a rostoucím společenským tlakem na integraci požadavků na ochranu životního prostředí do sektorových politik, tedy i do zemědělské politiky, se Tomášovy výzkumné aktivity rozšířily i na tyto otázky a to ho přivedlo i k zařazení konceptu nové institucionální ekonomiky do své práce.
V první polovině 90. let se jeho výzkum zaměřoval na analýzy dopadů transformačních procesů na zemědělskou výrobu a spotřebu potravin. Technická asistence zemím střední a východní Evropy v tomto směru byla i součástí jeho práce ve FAO v letech 1996 až 1997. Od roku 1998 se jeho výzkum orientoval na posuzování dopadů zemědělské politiky a postupně především zemědělské politiky Evropské unie. Od roku 2010 se do popředí jeho zájmu dostávají inovace a zemědělský výzkum. Jeho výzkum postupně opouštěl výhradní koncentraci na ČR a následně obsáhl i další země a regiony EU, případně EU jako celek. Ve své činnosti aplikoval pokročilé kvantitativní a kvalitativní metody a participativní formy výzkumu. Významnou byla také jeho pedagogická činnost na Fakultě tropického zemědělství ČZU Praha, kde působil jako docent.
Tomáš nám bude chybět nejen po odborné stránce, ale především jako oblíbený kolega a všestranně talentovaný člověk.