Technologické centrum Praha

Horizont Evropa ve světovém a evropském kontextu

...známe cenu myšlenky

Horizont Evropa ve světovém a evropském kontextu

26.06.2023

Horizont Evropa ve světovém a evropském kontextu

Soubory:

Rámcové programy Evropské unie pro výzkum a inovace ve světovém kontextu nepatří mezi úplně největší hráče. Největší průmyslové korporace mají výdaje na výzkum a vývoj mnohem vyšší.

Účastníci výzev programu Horizont Evropa, jimž končila lhůta pro podání projektových návrhů v roce 2021, vykázali k 26. dubnu 2023 souhrnný čistý příspěvek EU 9,12 mld. €. Pro srovnání: 13 korporací uvedených v EU Industrial R&D Investment Scoreboard pro rok 2022 mělo v roce 2021 výdaje na výzkum a vývoj vyšší než uváděných 9 mld. €. Mezi těmito korporacemi dominují ty, jež sídlí v USA – byly zastoupeny devětkrát (např. Alphabet, META, Microsoft, Apple, Intel). Po jedné pak z Číny (Huawei), Korejské republiky (Samsung Electronics), Německa (Volkswagen) a Švýcarska (Roche).

HE_kontext_korporace_2021.jpg

Dalších 25 korporací mělo v roce 2021 roční výdaje na výzkum a vývoj vyšší než 5 mld. €, tzn. vyšší než roční výdaje ČR na výzkum a vývoj v roce 2021. 8 z nich bylo z USA (např. General Motors, Ford Motor, Oracle, Abbvie, Cisco, IBM), rovněž 8 z EU (v tom 6 z Německa – např. Mercedes-Benz, BMW, Robert Bosch, Bayer, SAP, Siemens), 3 z Japonska (Toyota Motor, Honda, NTT) a 3 z Číny (Alibaba, Tencent, China State Construction Engineering).

Dalších 161 korporací mělo roční výdaje na výzkum a vývoj vyšší než 1 mld. €. 62 z nich bylo z USA (např. Gilead, NVIDIA, Amgen, Raytheon, Tesla, Adobe), 31 z Číny (např. Baidu, Xiaomi, SAIC Motor) a 30 z EU (v tom 8 z Německa – např. Boehringer Sohn, Continental, Merck DE, BASF – a 7 z Francie – např. Renault, Valeo, Schneider, Thales, L‘Oréal). 

Uváděné americké korporace se zaměřují zejména na IT (software i hardware), farmaceutický průmysl a biotechnologie; německé a francouzské korporace působí převážně ve strojírenství.

 

Shrnutí: Pro největší evropské – německé a francouzské – korporace představují příspěvky z rámcových programů EU pro výzkum a inovace dílčí položku v jejich velkých rozpočtech na výzkumné a vývojové aktivity. Varováním pro EU je pak rozvoj výzkumných a vývojových aktivit čínských korporací a jejich umísťování v žebříčku 2 500 průmyslových korporací s největšími výdaji na výzkum a vývoj.

 

Autor: Vladimír Vojtěch, TC Praha, vojtech@tc.cz, 26. června 2023