Technologické centrum Praha

Industry Space Days 2022 s českou účastí

...známe cenu myšlenky

Industry Space Days 2022 s českou účastí

10.10.2022

Industry Space Days 2022 s českou účastí

Evropská kosmická agentura (ESA) přivítala ve dnech 28. - 29. září 2022 rekordních 1700 návštěvníků a celkem 800 technologických firem a výzkumných institucí na Industry Space Days (ISD), které se konaly ve vývojovém a technologickém centru ESA v nizozemském Noordwijku.Hlavním tématem technologické výstavy a konference ISD byla zejména spolupráce ESA s průmyslem a přenos technologického know-how z vesmírných projektů do oblasti pozemních aplikací.

Bohatý odborný program zahrnoval panelové diskuse s příspěvky ESA, průmyslových partnerů a investorů, i řadu workshopů ESA o obchodních příležitostech a budoucích vesmírných projektech. Návštěvníci mohli také navštívit Space Expo, kde jsou vystaveny různé projekty ESA a součásti modulů (například maketa evropského modulu Columbus Mezinárodní vesmírné stanice nebo modely, letové součásti a motory rakety Ariane). Akce je také tradičním setkáním ESA Technology brokerů, které v České republice zastupuje Technologické centrum AV ČR.

Technologické centrum AV ČR zde také organizovalo účast českých firem a zajišťovalo jejich podporu v průběhu předem sjednaných B2B jednání. B2B meetingů se na pozvání Technologického centra AV ČR zúčastnili klienti Enterprise Europe Network CZ – např. firmy STRATOSYST, BDSensors, UptimAI, ale i Technická univerzita v Liberci. Zástupci TC AV ČR asistovali těmto firmám při jednáních tak, aby oběma stranám představili možnosti spolupráce v oblasti projektů zaměřených na vesmírné technologie v rámci sítě EEN.

Některá jednání získala zajímavý konkrétní obsah např. zástupce TUL Liberec projednal s polskou firmou Dohmeyer Construction L.L.C. možnost podílet se na vývoji obleku vhodného do velmi nízkých teplot.

Do popředí zájmu se kromě transferu technologií dostává čím dál víc také bezpečnost technologií ve vesmíru, ochrana planety a udržitelnost s ohledem na všechny zainteresované strany a životní prostředí (ESG - Environmental, social and corporate governance), což naznačuje trend budoucí orientace vesmírného výzkumu.

ESA Columbus