Technologické centrum Praha

Česká firma bodovala v soutěži Evropské kosmické agentury

...známe cenu myšlenky

Česká firma bodovala v soutěži Evropské kosmické agentury

10.08.2020

Česká firma bodovala v soutěži Evropské kosmické agentury

Evropská kosmická agentura (ESA) vybrala 25 finalistů (ze 32 nabídek) výzvy „Space Technology Transfer to ESA sites and building sector k předkládání návrhů kosmických technologií použitelných ve stavebnictví. Jediná česká firma, která se do výzvy přihlásila, je Sobriety s. r. o., a navíc se do vybrané pětadvacítky dostala. Firma zde za asistence TC v roli ESA Innovation Partner představila samonosnou přenosnou ubytovací jednotku pro extrémní prostředí, tzv. Habitat, který vyvíjela v projektu ESA Sefl-deployable Habitat for Extreme Environment (SHEE). Vzduchotěsnou robustní konstrukci je možno za účelem přepravy složit na pětinu původní velikosti.
Cílem této výzvy bylo ukázat, že vesmírné technologie, které reagují na velmi specifické požadavky, jsou použitelné napříč různými sektory a mohou mít praktické využití ve více oblastech. V této konkrétní výzvě šlo o oblast stavebnictví a stavebních rekonstrukcí, a to i pro užití samotnou organizací ESA.
Pro českou firmu je úspěch v této „soutěži“ velkým krokem mezi firmy, které se mohou zapsat do připravovaného katalogu kosmických technologií přenositelných do stavebnictví, který ESA připravuje. Katalog bude přístupný především odborníkům ve stavebnictví, kteří zde budou moci vybírat technologie do svých projektů.

Firmě Sobriety s.r.o. upřímně gratulujeme a těšíme se další spolupráci.

(Fotografie je převzatá ze stránek CNN, credit: JORGE GUERRERO/AFP/Getty Images.)