Čeští vědci velebí evropské granty. Pomohly s výzkumem predátorů i baterií
Evropské programy pro výzkum a inovace dovolují vědcům z Česka pouštět se do ambiciózních projektů po celém světě. Podle výzkumníků samotných by se fungováním evropských grantů měly inspirovat i ty české, často příliš zatížené byrokracií.
Projekt nazvaný ELITR si dal za úkol zdokonalit simultánní překlad řeči do textu pomocí technologií. Na velkých konferencích by tak šlo i bez tlumočníků v reálném čase překládat proslovy řečníků a nabízet je ve formě titulků až ve 42 jazycích najednou. Přestože stroje zatím nedokáží nahradit profesionální tlumočníky, protože nerozumí důležitému kontextu, do budoucna by mohly být velkou pomocí.
ELITR, na kterém se podílí také Ústav formální a aplikované lingvistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, získal peníze z rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Společně se svým současným nástupcem, programem Horizont Evropa, pomáhají českým vědcům a firmám posunovat se dál.
Právě tématu evropských rámcových programů pro výzkum a inovace v České republice se 14. února v Praze věnoval už 20. ročník konference České dny pro evropský výzkum – CZEDER 2023.
Na akci, kterou každoročně pořádá Technologické centrum Praha ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, se sjíždí významní řečníci a hosté z akademické sféry, státní správy i Evropské komise. Společně řeší, co se v této oblasti daří, co by se mělo zlepšit, a hlavně se navzájem inspirují a získávají nové kontakty....
Celý článek naleznete na webu EURACTIV.cz