Technologické centrum Praha

Továrny budoucnosti

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 07.01.2020 Zdroj: měsíčník HK ČR Komora

Továrny budoucnosti

Továrny budoucnosti

65 localhost druhů pracovních míst, o které se Generace Z bude ucházet, dosud nebylo vynalezeno. Může to znít jako sci-fi o problémech lidstva, ale také jako slibná prognóza toho, že pracovní trh se vyvíjí.
Průzkum a predikce z dílny společnosti Manpower vidí dále než za roh. Vnímají, jak nové technologie mění firmy i současný trh práce a také jak se potřebné dovednosti neustále proměňují. Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti ManpowerGroup, hovoří
o „revoluci dovedností“ a vy se právě nacházíte v epicentru jejího dění. „Nové technologie přeměňují výrobní průmysl a automatizace ovlivňuje větší potřebu pokročilých pozic. V době rekordního celosvětového nedostatku talentů už firmy nemohou být pouhými spotřebiteli práce. Je potřeba, aby co nejdříve začaly rozvíjet své zaměstnance – učit a rozvíjet takové dovednosti, které budou potřebovat k tomu, aby zůstali co nejdéle zaměstnatelní,“ upozorňuje Rezlerová.
Vypočítává také, nakolik známé fenomény urychlují potřebu nových dovedností a pracovních kompetencí: „Průlom v mobilním připojení, internet věcí, umělá inteligence, robotika, 3D tisk a pokročilé materiály – to vše v horizontu 5 až 10 let radikálně změní výrobu a výrobní systémy,“ přibližuje časovou osu změn vedoucí žena ManpowerGroup za Českou republiku a Slovensko. Připomeňme, že už jen tento stručný výčet je hnacím motorem velkých změn, stejně jako kdysi „Prométheův oheň“, vynález kola nebo využití ropy. Brzy se dočkáme nového status quo, o kterém teď mluvíme jako o továrnách budoucnosti.

O pověstném tlačítku

Ochutnávku továrny budoucnosti jsme mohli zakusit nejen ve Spielbergových filmech, ale letos v říjnu například jako návštěvníci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (7.–11. 10. 2019)..........................................................................................................

Celý text článku v časopise Komora - prosinec 2019-leden 2020 naleznete v příloze níže.