Technologické centrum Praha

Inovativní nápady českých firem podpoří Evropská unie

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 18.01.2019 Zdroj: Hospodářské noviny

Inovativní nápady českých firem podpoří Evropská unie

Inovativní nápady českých firem podpoří Evropská unie

50 tisíc EUR získají firmy, které uspěly v nejnovější vlně žádostí o evropské granty SME Instrumentu. Peníze jsou určeny na průzkum trhu a vytvoření byznysplánu.

Tři české firmy čekalo na přelomu roku překvapení. Dozvěděly se, že Evropská komise jim spolu s dalšími dvěma sty malých a středních podniků udělí prestižní grant, takzvaný SME Instrument. Je určen společnostem, jež vyvíjejí inovativní produkty. Za čtyři roky, co EU tyto granty uděluje, uspělo kolem 10 procent žadatelů, tedy přes 3 200 evropských firem. Mezi nimi jen dvacítka českých.

V nejnovější vlně je to pražská IT firma iolevel, ostravští tvůrci rehabilitačních pomůcek pro pacienty s poškozením mozku, společnost Yakna, a brněnský výrobce technologických linek VUCHZ. Získají po 50 tisících eur na průzkum trhu a přípravu byznysplánu. Pokud firmy zažádají o grant i v druhé fázi, mohou dostat 0,5 až 2,5 milionu eur na uvedení svých produktů na trh. To se zatím v Česku podařilo jen čtyřem žadatelům. "Zájem českých firem o SME granty se zvyšuje, ale pořád je v porovnání s Evropou nízký. Firmy odrazuje malá pravděpodobnost úspěchu, a sáhnou tak raději po národní podpoře, " říká Michaela Vlková z Technologického centra
AV ČR, jež je v Česku kontaktní osobou pro tyto granty
................

Celý text článku je k dispozici v příloze (pdf) viz níže.