Jaké jsou prioritní oblasti a výzvy pro ČR po roce 2025? Kam má směřovat Národní RIS3 strategie?
Podporovat spolupráci mezi podniky a výzkumnými organizacemi, investovat do vzdělávání a rozvoje pokročilých digitálních dovedností, zlepšit infrastrukturu, zejména pevné vysokorychlostní připojení a podporovat využití AI a dalších technologií v podnicích – to jsou doporučení z Analýzy výzev v oblasti šíření inovací a digitalizace a návrh zaměření priorit Národní RIS3 strategie po roce 2025.
Jaké jsou prioritní oblasti a výzvy pro ČR po roce 2025? Kam a jak má směřovat a cílit Národní RIS3 strategie v budoucím období?
Právě na takové a další otázky se zaměřuje dokument s názvem Analýza výzev v oblasti šíření inovací a digitalizace a návrh zaměření priorit Národní RIS3 strategie po roce 2025, který zpracovalo Technologické centrum Praha (TCP) pro Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Studie analyzuje klíčové výzvy a technologické trendy, které formují a budou formovat českou společnost v následujících letech. Soustředí se na dlouhodobé megatrendy, výzkum a vývoj progresivních technologií a jejich vazbu na společenské výzvy. Výsledky analýzy slouží jako podklad pro připravovanou aktualizaci Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci (NRIS3). Studie je také podkladem pro definici dalších misí, které by mohly být zařazeny do této navazující strategie.
Podíváme-li se na vlastní strukturu analýzy, po úvodu následuje pět klíčových kapitol.
Nejprve jsou představeny identifikované velké společenské výzvy (VSV), kterým ČR již čelí nebo v blízké budoucnosti čelit bude. Snahou mj. bylo, aby VSV odpovídaly společenským výzvám a misím zařazeným do rámcového programu Horizont Evropa. Jednotlivé výzvy a identifikované progresivní technologie jsou blíže popsány v příslušných podkapitolách....
Celý text o Národní RIS3 strategii naleznete na webu VědaVýzkum.cz.