Technologické centrum Praha

Falešné kabelky i léky. Evropu zaplavují padělky, pomoct může technologie blockchain

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 04.06.2024 Zdroj: Euractiv.cz

Falešné kabelky i léky. Evropu zaplavují padělky, pomoct může technologie blockchain

Falešné kabelky i léky. Evropu zaplavují padělky, pomoct může technologie blockchain

Výrobci hraček v Česku přijdou kvůli padělkům o desetinu svých tržeb každý rok, falešné Lego nebo Pokémoni navíc můžou být nekvalitní a nebezpečné pro děti. Důvodů, proč se na boj proti podvodníkům zaměřit, je ale mnohem víc.

Padělané výrobky dělají do evropské ekonomiky větší díru, než se může zdát. Každý rok mají kvůli nim kosmetický, hračkářský a hlavně oděvní průmysl ztrátu okolo 16 miliard eur. To nejsou drobné. Odhady studie Úřadu EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) také říkají, že padělky ročně „obírají“ Evropany o 200 tisíc pracovních míst. Zboží místo nich vyrobí například pracovníci v Číně.

Největší ztráty mají kvůli padělkům Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Rakousko. Konkrétně v České republice mají podvodníci největší dopad na výrobce hraček, kteří kvůli nim přijdou v průměru o 10 procent tržeb ročně.

Pokud jde o detailnější pohled do českého prostředí, nedávný průzkum Sdružení českých spotřebitelů (SČS) mapoval, jak se na situaci dívají domácí firmy a zákazníci. Šlo například o to, jakým kategoriím zboží přikládají největší důležitost, pokud jde o jeho ochranu před paděláním.

„Každá skupina má trochu jiné preference. Pokud se podíváme na malé a střední podniky, tak vidíme, že na prvních dvou místech jsou ,léčiva‘ a ‚textilní výrobky a obuv‘. U velkých podniků jde o ‚spotřební elektroniku‘ a ‚potraviny a nápoje‘, podobné je to u spotřebitelů – ‚potraviny a nápoje‘ a ‚léčiva‘,“ popsal zjištění průzkumu na květnovém kulatém stole v prostorách Technologického centra Praha Viktor Vodička, předseda SČS.

Celý text na téma padělků publikoval online zpravodajský portál Euractiv.cz