Technologické centrum Praha

Češi jsou „mírní inovátoři“, do čela evropských projektů se ale staví čím dál častěji

...známe cenu myšlenky

Publikováno: 05.03.2024 Zdroj: euractiv.cz

Češi jsou „mírní inovátoři“, do čela evropských projektů se ale staví čím dál častěji

Češi jsou „mírní inovátoři“, do čela evropských projektů se ale staví čím dál častěji

Program Horizont Evropa podporující vědce a inovátory pomáhá evropským zemím obstát ve světové konkurenci, která se kvůli globálnímu napětí přiostřuje. Vidět jsou i Češi, kteří se čím dál častěji stávají koordinátory projektů. To s sebou nese zodpovědnost, ale i řadu výhod.

Když se Spojené království v roce 2016 rozhodlo opustit Evropskou unii, postupně se zpřetrhaly mnohé dlouho budované vazby. Existuje však několik oblastí, díky kterým se teď tato země za Lamanšským průlivem pomalu „vrací do Evropy“. Patří mezi ně výzkum a inovace.

Program Evropské komise nazvaný Horizont Evropa, který mohou od loňského podzimu opět naplno a bez omezení využívat také vědci a firmy z Británie, pomáhá nasměrovat téměř 100 miliard eur do přelomových výzkumných a inovativních projektů. Jedná se o prestižní granty, na které často dosáhnou jen ti nejlepší z nejlepších.

Horizont Evropa, určený na roky 2021–2027, zapadá do širšího kontextu podpory výzkumu. V současné době stále „dobíhají“ také dotační příležitosti financované díky jeho předchůdci, Horizontu 2020 (2014–2020). Statistiky říkají, že tento program pomohl realizovat více než 35 000 projektů v oblastech jako vodíkové technologie, mRNA vakcíny nebo nanoelektronika. Vzniklo díky němu skoro 4000 patentů a ochranných známek, přínosy jsou vidět také na růstu HDP nebo zaměstnanosti. A tak by se dalo pokračovat.

Zároveň se začíná mluvit o podobě budoucí podpory. Právě tématu evropských rámcových programů pro výzkum a inovace se 27. února v Praze věnoval už 21. ročník konference České dny pro evropský výzkum – CZEDER.

Celý článek si můžete přečíst zde.